Jak nejlépe rychle vycvičit psa a naučit ho základní povely
Publish on:February 16, 2023
Woman and Dog

Pokud se chystáte pořídit štěně nebo už odrostejšího pejska je dobré myslet na jeho výchovu a zároveň na jeho povahu. Jak se chová. Dejte mu několik dní, než si zvykne na nový domov, vyberte mu jméno, pokud ještě jméno nemá. Každé ráno ho volejte jménem a mluvte s ním jako s členem vaší domácnosti. Po několika dnech, až si k vám získá vztah, je možné začít s postupným výcvikem, získáte tak skvělého přítele, kterého budete moci vzít i do společnosti nebo na jakékoli místo bez problémů.

 

Pořiďte mu obojek s jeho jménem a každé ráno, když ho berete ven mu obojek, před tím než jdete ven nasaďte, rychle sám zjistí, že když se jde ven na procházku, tak se musí obléci, tak jako vy. Mluvte s ním jako se členem domácnosti. To pomůže získat jeho důvěru a za každou dobrou věc ho pochvalte malým pamlskem nebo pohlazením. Nikdy ho nechvalte pokud udělal něco špatně, ani ho netrestejte.

Vycvičení vašeho pejska bude stát dost sebeovládání a trpělivosti z vaší strany. Pokud se výcvik nedaří není chyba v pejskovi, ale zpravidla ve vás. Nebojte si to připustit, jsme tu od toho, abychom vám pomohli se s tím vypořádat. Při výcviku je třeba být důsledný. Zapomeňte na elektrický obojek, noviny, popř. jiné donucovací prostředky. Uvidíte, že tímto způsobem pro vás bude výcvik hračkou a získáte tímto skvělého pejska, který vás bude poslouchat. Vše je nutno dělat nenásilně, postupně a důsledně.

 

Pokud si chcete pořídit štěně, ideální věk pro odběr štěněte je mezi sedmým a devátým týdnem života.

 

Jak nejlépe vycvičit psa a naučit ho základním povely?

 

Začněte nejdříve u sebe, pořiďte si plyšového psa a pojmenujte ho třeba PLYŠÁK, ten vám s výcvikem hodně pomůže a pořiďte pelíšek včetně kvalitního krmiva pro vašeho miláčka. PLYŠÁK vám poslouží jako skvělý nástroj výuky pro vašeho miláčka.

 

Ukazujte to co po něm chcete, na plyšovém pejskovi.

 

Mluvte s ním, oslovujte ho jménem a chvalte ho za každou dobrou věc pamlskem nebo pohlazením. Pokud udělá špatnou věc jako loužičku uvnitř, tak ho nechvalte, ani se ho nedotýkejte a řekněte důrazně NE nebo NESMÍŠ. Časem pozná důraz vačeho hlasu.

 

Pozorně si to přečtěte ať nic nevynecháte, klidně I několikrát.

 

Jak začít a naučit ho chodit ven a čistotě, cca od dvou měsíců, ale i dříve?

 

Naučte ho denní rutinu. Každé ráno, když vstanete, oblečete se, etc.. a když se chystáte ven přivolejte svého pejska jednoduchým povelem. Jméno např. Čiki – povel.

 

Zavolejte na pejska Čiky – ke mně, sledujte co udělá, pokud přímo přiběhne odměňte ho pamlskem nebo pohlazením.

 

Ve volném čase si s ním hrajte, povídejte a pořiďte mu hračku na hraní. Ukažte mu to na PLYŠÁKOVI.

 

Nasaďte mu obojek, zvykne si na to a nebude s tím mít problém. Ukažte mu to na hračce, kterou jste si pořídili. A chovejte se ke hračce jako by to byl on. Po nasazení obojku na hračku hračku pohlaďte nebo jí dejte pamlsek. Otevřete dveře a nechte hračku jít ven.

 

Teď to samé udělejte s vaším pejskem. Cvičte vždy jen krátce cca 10 minut. Za chvíli uvidíte výsledek a pejsek nebude mít problém chodit ven. Výsledek je různě dlouhý, od týdne do měsíce, takže mějte trpělivost.

 

Pokud už štěnátko dobře chodí, ráno už můžeme zapojit vodítko, ať si na ně zvyká.

 Jak naučit pejska čistotě?

Už jste ho naučili poslouchat na jméno a zavolání včetně nasazení obojku. Vodítko ho naučíte nosit později, až si zvykne chodit ven. Pokaždé, když s ním jdete ven a vykoná potřebu tak ho pochvalte a

dějte mu malý pamlsek s nějkým pěkným slovem. To slovo by mělo být stejné pro všechny povely a bude pro něj znamenat pochvalu. Je také dobré pokud máte kamarády se psem, aby si zvykal i na jiné psy. Cviky několikrát opakujte a pokud pejsek neposlouchá, tak to odložte na později.

 

Ideální učení je dvakrát až třikrát denně cca 10 minut. Aby si pejsek zvykl na váš rytmus. Ráno, odpolene a večer.

 

Pokud, stále dělá loužičky uvnitř i po měsíci výcviku cca ve 3 měsíci věku, po tom co jste dodržovali pravidla výcviku, tak mu to znovu ukažte na plyšové hračce a plyšovou hračku potrestejte např. stočenými novinami, ale netrestejte svého pejska. To by mělo pomoci a on by měl pochopit, že tohle nesmí. Jako vzít jídlo ze stolu etc..

 

Od 3 měsíce začínáme učit pejska více co nesmí a povel sedni a přiběhnutí na zavolání. Pořiďte si také psí píšťalku. Používejte plyšovou hračku, abyste mu to ukázáli. Pochopí to velmi rychle.

 

Pokud provede něco špatně, hned ho okřikněte NE – NESMÍŠ a použijte hračku jako ukázku. To co udělal a trest za to co udělal na hračce. Udělejte to hned jak ho uvidíte že něco udělal špatně, pokud budete čekat dlouho tak to nepochopí a nemá ho cenu za to trestat.

 

Cvičte svého miláčka postupně, jakmile zvládne dobře jeden cvik, přidávejte další.

Poté co jste pejska naučili čistotě, přivolání obojku a povelu sedni. Můžete začít postupně s dalšími povely.

 

Čekej nebo zůstaň a zvykat ho na chůzi u nohy. Choďte s ním mezi lidi se psy, naučí se vnímat i jiné psy a hodně okouká. Nebojte se použít PLYŠÁKA mu vše ukázat. Vždy trénujeme chůzi u levé nohy pomocí vodítka povelem k noze.

 

Po tom co ho naučíme učit chodit u nohy i bez vodítka

 

Naučte ho skákat jen na váš povel a že na lidi se skákat nemá. Povelem hop nebo skoč. Ukažte mu to na hračce jak se chovat pochopí to velmi rychle a předejdete problémům v parku, pokud skáča bez povelu na člověka, tak potrestejte hračku s ukázkou potrestání. Aportujeme a trénujeme chůzi u nohy bez vodítka. Povely přines a pusť.

Vše postupně. Jakmile se naučí jeden povel můžet postupně začít s dalším.

 

Následně ho můžete naučit, aby neštěkal, stěkal a další různé věci, záleží je na vás a vaší fantazii, také se můžete zapojit se i do kynologického cvičiště, rádi vám s výcvikem pomohou, pokud si nebudete vědět rady. Určitě si užijete dostatek zábavy, mluvte se psem, učte ho a on se vám odvděčí jako nejlepší přítel člověka.

 

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x