Posvátný medvědí česnek, kde ho najít? 

Proč je medvědí česnek posvátný? Již v dávnách dobách se pěstoval okolo kostelů a hradů, lidé si vážili jeho léčivých vlastností a chuťi. Přírodní chrám nabízí exelentní přírodní lékarnu. Medvědí česnek je používán mnoha kulturami napříč světem a díky jeho velmi jemné chuti a obsahu vitamínů si získal velkou oblibu v různých podobách. S příchodem jara o jarním slunovratu již můžete najít první čerstvé lísky mědvědího česneku. Česnek také nabízí jako jedna z prvních bylin v přírodě potravu pro včely a jiné druhy hmyzu, Jeho květy krásně jemně voní po česneku i včely využívají jeho léčebných vlastností z pylu a nektaru včetně drahodárné přírodní síly.

 

Kde ho najít bez záměny s jinou bylinou? Posvátný medvědí česnek má rád vodu, která je zdrojem všeho živého na zemi. Proto ho většinou najdete na vlhkých místech v okolí potoků a řek nebo v záplavových oblastech. Ideální jsou lužní lesy, ale můžete ho najít i mimo ně.

Listy jsou sytě světle zelené, připomínají o něco větší lístky jitrocele, ale jsou hladké se světlejší svěže zelenou barvou. Po utrhnutí listu a jemném rozetření prsty ucítíte mírně nasládlou česnekouvou vůni.

Když ochutnáte čerstvý lístek medvědího česneku, má velmi příjemnou jemnou česnekovou chuť.

Začátkek jara, je období spojené s posvátným medvědím česnekem s probouzející se přírodou, s jarním slunovratem a oslavou jara. Medvědí česnek je také často pěstován v klášterních zahradách. Obklopuje ho mnoho pověstí, kterí se tradují dodnes, říká se, že ochraňuje člověka proti zlým duchům a démonům, chrání ho před upíry a vlkodlaky.

V lidovém léčitelsví je  bylinou oslavující jaro a očistu těla, pomáhá protoi jarní únavě, díky obsahu síry silně čistí plíce, proto je vhodný i při nachlazení, pomíhá zlepšit zdraví pleti i orgánů.

Dle tradiční čínské mediny podporuje cirkulaci qi (čchi) mírně zahřívá. Podporuje plíce a dýchání.
Aplikuje se u kašle, nachlazení, podporuje imunitu.

Proč je medvědí česnek zdravější? Je bohatý na pestré množství vitamínů, stopových prvků, enzymů, chlorofilu, které v běžné stravě často chybí.

Obsahuje plno přírodních hodnotných látek a antioxidantů, také působí jako přírodní antibiotikum. Chuť posvátného medvědího česneku je jedinečná a vyhledávaná kulinářská specialita. Dokáže skvěle obohatit připravené pokrmy.

Bonusem je kromě jeho skvělé chuti je i to, že si ho při troše štěstí můžete nasbírat sami v přírodě.

  • Účinně snižuje a také vyrovnává krevní tlak.

  • Preventivně působí proti kardiovaskulárním chorobám.

  • Blahodárně působí na zažívací trakt.

  • Příznivě ovlivňuje vylučování trávících šťáv a žluči.

  • Snižuje cholesterol.

  • Má antibakteriální účinky (tepelným zpracování je však ztrácí).

  • Antimykotický účinek (proti plísním).

Medvědí česnek detoxikuje játra, ledviny a močový měchýř, likviduje plísně a bakterie. Je doporučovám pro oživení organismu. Na rozdíl od klasického česneku, nejdete cítit česnekem, díky jeho jemnosti je vhodný téměř do každého jídla.

Aby jste získali co nejvíce blahodárných účinků na vaše tělo, doporučuji česnek konzumovat syrový, díky tomu si zachová veškeré své blahodárné vlastnosti. Ale můžete z něj připravit i polévku a jiné pochoutky.

 

Já miluji česnekové pesto nebo česnekové bylinkové máslo, které si namažete na chleba a je užasným zpestřením vaší snídaně.

 Pokud si chcete pochutnat na bylinkovém másle s posvátným medvědím česnekem, mám pro vás jednoduchý recept, kterým mile zpestříte vaši snídani.

Suroviny:

Jeden díl másla

Jeden díl oleje

Jeden díl medvědího česneku najemno nasekaného

Sůl dle chuti.

 

Máslo necháte změknout, přidáte olej, sůl a mícháte tak dlouho až se olej a máslo spojí, nakonec přimícháte jemně nasekaný medvědí česnek a znovu dobře promícháte. Následně naplníte nejlépe skleněnou nádobu s víčkem a dáte do lednice.

 

Máslo se perfektně roztírá a nemusíte čekat když ho vytáhnete z lednice až změkne.

 

Dobrou chuť.

 

 

 

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x